Земельна реформа в Україні 2021

земельна_реформа_в_Україні_zemelna_reforma_v_Ukraini

Відсьогодні на сайті Ukrjurist.com.ua цикл статей про земельну реформу та зміни у земельному законодавстві України у 2021 році.

По суті, земельна реформа – це процес створення організаційно-правових, економічних, наукових та інших соціальних засад для здійснення різних форм господарювання. В результаті здійснення такого процесу формується земельний устрій країни прийнятний для ефективної господарської діяльності на землі.

Суть цієї земельної реформи заключається у перерозподілі земель з одночасною передачею їх у приватну та колективну власність з метою створення умов для рівноправного розвитку різних форм господарювання на землі.

З 01 липня 2021 року набрав чинності Закон України №552-IX, прийнятий Верховною Радою 31 березня 2020р., «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення».

Основна мета вищевказаного закону – запустити обіг землі сільськогосподарського призначення в Україні.

Історія земельної реформи в Україні

Земельна реформа в Україні розпочалася у 90-х роках. Розпочалася вона з таких процесів, як передача земель державної власності у приватну власність через розпаювання земель колгоспів та радгоспів. індивідуальну приватизацію, викуп земельних ділянок.

Але власники земель сільськогосподарського призначення не отримали повноцінного права на розпорядження своїми землями. З 2002 року було запроваджено мораторій на відчуження певних видів сільськогосподарських земель, а саме:

- землі товарного сільськогосподарського виробництва;

- земельні ділянки, виділені з земельних паїв;

- земельні паї;

- всі землі сільськогосподарського призначення державної та комунальної власності.

Повноцінному розпорядженню своєю власністю перешкоджала і заборона зміни цільового призначення вищезазначених земель, що перебувають у приватній власності.

Мораторій на відчуження сільськогосподарських земель має свої негативні наслідки. Це негативне міграційне сальдо сільського населення; недоотримання власниками земель орендної плати за свої землі; виснаження грунтів, розвиток корупції та теньової економіки та недоотримання надходжень до бюджету по всій країні.

Тривала заборона на вільне відчуження сільськогосподарських земель призвела до неефективного використання земельних ділянок та до загострення ситуації, пов’язаної з охороною земель.

Унаслідок дії мораторію на купівлю-продаж сільськогосподарських земель земельні ділянки приватної форми власності являються низько ліквідним економічним активом. Це перешкоджає залученню додаткових інвестицій в аграрний сектор, робить неможливим довгострокове кредитування аграрного сектору.

Таким чином, необхідність змін на законодавчому рівні очевидна.

Скасування заборони на відчуження землі сільськогосподарського призначення

Закон України №552-IX запроваджує скасування заборони на відчуження земель сільськогосподарського призначення, яке буде відбуватися поетапно. Також скасування такої заборони пов’язано з низкою обмежень, які зводяться до обмеження набуття права власності певними суб’єктами та обмеження концентрації земельних ділянок до певної площі у одного власника.

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» передбачено наступні строки запуску обігу права власності на землю сільськогосподарського призначення:

з 01 липня 2021р. до 01 січня 2024р. – між громадянами України, державою, територіальними громадами;

з 01 січня 2024р. – за участі юридичних осіб, створених за законодавством України з певними обмеженнями;

після схвалення рішення на референдумі – за участі іноземних юридичних осіб та громадян.

Звертаємо увагу, що залишається чинною заборона відчуження земель державної та комунальної власності. Але у цьому питанні існують певні виключення – громадяни, яким належать на праві постійного користування чи довічного успадкованого володіння землі селянського (фермерського) господарства, матимуть право їх викупити. І можуть це зробити з розстроченням оплати до десяти років.

Законом скасовано заборону щодо зміни цільового призначення земель у встановленому порядку. Ця зміна є важливою, оскільки дозволить задовольнити проблеми інших галузей.

Відкриття ринку землі 2021

В період з 01 липня 2021р. до 01 січня 2024р. дозволено обіг земель сільськогосподарського призначення між громадянами України.

У зазначений період дозволено відчуження земель сільськогосподарського призначення між громадянами України з розрахунку не більше 100 га в «одні руки». З 01 січня 2024 року передбачена можливість консолідації сільськогосподарських земель громадянином України в розмірі 10 000 га.

У період з 01 січня 2024 року починає діяти ринок для юридичних осіб з певними обмеженнями. В цей період юридичні особи, створені за законодавством України, матимуть право набувати у власність всі види сільськогосподарських земель в межах 10 000 га. Обмеження в межах 10 000 га також враховує сукупний обсяг землі сільськогосподарського призначення, яким володіють на праві власності кінцеві бенефіціарні власники такої юридичної особи.

У Законі зазначено, що корпоративна структура юридичних осіб, які набувають землі сільськогосподарського призначення, має бути прозорою, не містити жодних «проміжних» ланок, та включати у своєму складі лише громадян України та/або державу, та/або територіальну громаду.

Що стосується юридичних та фізичних осіб, то вони (окрім резидентів держави-агресора чи окупанта, інших держав, що перебувають під санкціями) зможуть придбати у власність землі сільськогосподарського призначення за умови схвалення такого рішення на референдумі.

Мета земельної реформи – забезпечення реалізації конституційних прав громадян на вільне розпорядження своєю власністю, формування спроможних територіальних громад шляхом передачі в їх розпорядження сільськогосподарських земель державної власності, прозоре та ефективне управління земельними ресурсами.

Земельна реформа в Україні 2021: 4 комментария

  1. Здравствуйте. Подскажите, что нужно для переписи пая? У бабушки есть паи,бабушка жива, но хочет сейчас переписать паи.У бабушки есть дочь, но она гражданка России и не хочет этим заниматься. Может ли бабушка переписать на другого родственника, внука? Что для этого нужно?

    1. Юридично не має такого терміну, як переписати на когось майно. Майно можна продати, подарувати, обміняти, залишити у спадок тощо. В залежності від того, у який спосіб власник виріщить розпорядитися своїм майном, буде залежати порядок дій і необхідних для цього документів.

  2. Добрий день, підскажіть будь ласка, чи потрібна згода мого чоловіка з яким я розлучилась 30 років тому, на продаж моєї землі сільхоз призначення?

    1. Якщо земля надавалась особисто Вам у приватну власність, то згода непотрібна.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>