Про стягнення моральної шкоди внаслідок злочину

Ukrjurist.com.ua надає зразок позовної заяви про стягнення моральної шкоди, завданої внаслідок скоєння злочину, а саме: шахрайських дій, направлених на шахрайське заволодіння чужим майном.

До _____________________________________
районного суду м. Києва
(незалежно від зміни складу суду (колегії)

Позивач: Іванов Іван Іванович,
19 січня 1964 року народж.
мешкає: 79000 Запорізька область
м. Енергодар, вул. Миру буд. 39 кв. 7
т. 000 000 0 00

Відповідачі: Петров Петро Петрович,
31 грудня 1992 року народж.
уродженець Луганської області, зареєстрований: м. Одеса
вул. Майська, буд. 26 кв. 5
Засоби зв’язку невідомі

Сидоров Сидір Сидорович,
25 листопада 1992 року народж.
уродженець м. Одеса, мешкає: м. Київ
вул. Весняна, буд. 16/18 кв. 8
Засоби зв’язку невідомі

Ціна позову: 25 000 грн. 00 коп.

ПОЗОВНА ЗАЯВА
про стягнення моральної шкоди внаслідок злочину

     Внаслідок шахрайських дій, які були скоєні 30.07.2017р., мені Іванову І. І заподіяна майнова шкода. Після звернення до правоохоронних органів розпочато кримінальне провадження за даним фактом за ознаками ч. 3 ст. 190 КК України.
Під час досудового розслідування встановлено, що шахрайські дії вчинили Петров П. П. та Сидоров С. С.
Так, в ході досудового розслідування встановлено, що на протязі 2017-2019 року Петров П. П. маючи злочинний намір, направлений на шахрайське заволодіння чужим майном громадян здійснював реєстрацію профілів на торгівельному Інтерент-майданчику «ОЛХ» та в подальшому використовуючи підставні документи суб’єктів господарської діяльності та платіжні реквізити, які йому надавав Сидоров С. С., здійснював пропонування до продажу неіснуючої мото-техніки та іншої електронної техніки в мережі інтернет від імені підставних суб’єктів господарювання, та при отриманні грошових коштів Сидоров С. С. здійснював їх зняття та в подальшому передавав їх Петрову П. П., який їх розподіляв між членами групи та здійснював фінансування протиправної діяльності.
Тобто Петров П. П. та Сидоров С. С. спричинили мені збиток на суму 36 000 грн.
Заподіяну майнову шкоду Петров П. П. та Сидоров С. С. не відшкодовували. Розмір майнової шкоди підтверджується доказами, які знаходяться в матеріалах кримінального провадження.
Крім того, внаслідок протиправної поведінки відповідачі заподіяли мені і моральну шкоду, яку я оцінюю в 25 000 грн., так як своїми неправомірними діями відповідачі порушили гарантоване мені державою право власності.
Це також порушення статті 1 Протоколу №1 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод: відповідно до ст. 1 Протоколу №1 кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Я пережив душевні страждання, яких я зазнав у зв’язку із втратою свого майна внаслідок злочинних дій відповідачів. Такі протиправні дії відповідачів приголомшили мене. Звернення до правоохоронних органів, допити, розмови знайомих порушили мій нормальний життєвий уклад. При цьому викрадене майно було для мене справжньою матеріальною цінністю і мало для мене важливе господарське значення. Я не можу спокійно спати вночі, думаючи, що за одну мить був позбавлений майна, яке довго наживав та збирав.
Право особи на відшкодування моральної шкоди, перш за все, гарантується Конституцією України (ст. ст. 32, 56, 62).
Згідно ст. 1167 Цивільного кодексу України моральна шкода завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другої цієї статті.
Положення ч. 2 ст. 23 Цивільного кодексу України передбачає, що моральна шкода може полягати, зокрема:
1. у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;
2. у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправної поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів;
3. у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з пошкодженням чи знищенням її майна;
4. у приниженні честі та гідності фізичної особи.
Згідно Постанови Пленуму ВСУ №4 від 31.03.1995р. «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» моральна шкода – це втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Розмір моральної шкоди, відповідно до п. 9 вищевказаної Постанови, визначається залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Під час розгляду справи суд повинен враховувати стан здоров’я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану.
Ситуація із втратою майна внаслідок злочинних дій відповідачів виявилась для мене психотравмувальною. Діями відповідачів завдано мені немайнових втрат, спричинених моральними стражданнями, які спричинили негативні зміни у моєму житті: негативні переживання та спогади, насторога, тривога, емоційні та тілесні реакції при згадуванні, знижений та нестійкий настрій, порушення сну, неприємні сновидіння, емоційна напруга, нервозність, дратівливість, реакції замикання, побоювання щодо майбутнього.
Усі ці вищезазначені моральні страждання, пов’язані зі злочинними діями відповідачів та моїми індивідуальними психофізичними особливостями, так як протиправні дії призводять до неоднакових наслідків емоційно-психологічного характеру для різних потерпілих, залежно від їх фізичних та психологічних особливостей.
Я – людина передпенсійного віку, вже досить тривалий час є безробітним у зв’язку з неможливістю знайти роботу у такому невеличкому місті, у якому я мешкаю. Свою родину я забезпечую тимчасовими та незначними заробітками без офіційного працевлаштування і, відповідно, без соціального пакету і можливості перебувати на оплачуваному лікарняному та в оплачуваній відпустці. З огляду на мій вік, моє здоров’я погіршилось і продовжує погіршуватися, до того ж я пережив емоційний стрес, який супроводжувався почуттям розгубленості, тривоги, безпомічності.
Той транспортний засіб, який я мав намір придбати і заплатив за нього гроші, є необхідним для мене, щоб забезпечувати свою родину і себе засобами для існування. Оскільки я не маю постійної офіційної роботи, то намагаюся забезпечити родину, займаючись тимчасовими підробітками у сільській місцевості. Автобуси у села ходять раз у кілька днів, тож для заробітку мене був необхідний транспортний засіб. А замість цього я втратив грошову суму, яка є значною і для мене, і для нашого сімейного бюджету. У результаті цього я почував і почуваю себе на теперішній час як джерело клопоту та обмежень для близьких. Моя самооцінка значно знизилась, погіршились мої відносини з оточуючими людьми.
У моїх життєвих стосунках відбулись тяжкі вимушені зміни, які до того ж досить тривалі – вже закінчується 2019 рік, а відповідачі не повернули мені гроші навіть частково. Відновити попередній стан, тобто заробити таку грошову суму, яку я втратив внаслідок злочинних дій, для мене досить і досить складно з тих підстав, які я вказав вище, мені навіть важко уявити, скільки зусиль і часу мені для цього буде потрібно. Я відчуваю тривогу і безпомічність з цього приводу.
Інфляційні втрати на суму завданої мені майнової шкоди складають 8 976 грн. 98 коп. (вісім тисяч грн. 98 коп.). Я розумію, що згідно норм діючого законодавства я не маю змоги претендувати на відшкодування інфляційних втрат. Але усвідомлення того, наскільки знецінилися мої грошові кошти внаслідок злочинних дій відповідачів, значно посилюють мої моральні страждання.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 3, 15, 16, 23, 1167, 1190, 1192 ЦК України, ст. ст. 61, 128 КПК України -

ПРОШУ:

1. Стягнути з Петрова Петра Петровича, Сидорова Сидора Сидоровича на користь мене, Іванова Івана Івановича, моральну шкоду в сумі 25 000 грн. (двадцять п’ять тисяч гривень), завдану внаслідок скоєння 30.03.2017 року стосовно мене злочину.

Додатки:
1. Витяг з трудової книжки
2. Виписка із медичної карти (3 арк.)
3. Характеристика
4. Розрахунок інфляційних втрат

________ 2019р.                                                                                           І. І. Іванов

Про стягнення моральної шкоди внаслідок злочину: Один комментарий

  1. Моральна шкода полягає, зокрема, у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров я, у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв язку із знищенням чи пошкодженням її майна. Порядок нарахування, утримання та сплати (перерахування) податку до бюджету встановлено ст. 168 ПКУ .

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>