Незвернення спадкоємця за оформленням спадкових прав на земельну частку (пай) після смерті спадкодавця

В реаліях сьогодення актуальним є питання про наслідки незвернення спадкоємця за оформленням спадкових прав на земельну частку (пай) після смерті спадкодавця. Такий висновок було зроблено редакцією сайту Ukrjurist.com.ua після аналізу коментарів до статті «Земельный пай в Украине».
Тому сьогодні ми познайомимо відвідувачів нашого сайту з правовою позицією Верховного Суду України з приводу можливості визнання спадщини відумерлою і передання її відповідній територіальній громаді у разі, якщо спадкоємець не звернувся за оформленням спадкових прав на земельну частку (пай) після смерті спадкодавця. Дана правова позиція була викладена Верховним Судом України при винесенні рішення по справі №2-о55/2008 від 04.07.2018р.
Фабула судової справи виглядає наступним чином: в інтересах територіальної громади сільської ради до суду звернувся прокурор району з позовом про визнання спадщини відумерлою та передання земельної ділянки (паю) у власність відповідної сільської ради.
Позовні вимоги були мотивовані тим, що після смерті спадкодавця його спадкоємці не звертались за оформленням спадкових прав на належну спадкодавцю земельну частку (пай). Прокурор послався на статтю 1277 ЦК України, яка набрала чинності з 01.01.2004р., відповідно до якої у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття, суд визнає спадщину відумерлою. Рішенням суду першої інстанції позовну заяву було задоволено.
Але спадкові правовідносини регулюються вказаним ЦК України, якщо вони виникли не раніше 01.01.2004р. У разі відкриття спадщини до зазначеної дати застосовуються положення чинного на той час ЦК УРСР 1963р. Оскільки спадкодавець у даній справі помер до 01 січня 2004р., до спірних правовідносин повинні застосовуватись положення ЦК УРСР 1963р.
Суд апеляційної інстанції вищезазначене рішення скасував, Верховний Суд погодився з рішенням апеляційного суду. Відмовляючи у задоволенні позову, суд, зокрема, вказав на те, що суд першої інстанції неповно з’ясував обставини по справі, а саме: не перевірив наявність у померлої особи спадкоємців і не вирішив питання про залучення їх до участі у справі. Повідомлення нотаріуса про те, що в реєстрі спадкових справ відсутнє оформлення на земельну частку (пай), не дає підстав вважати, що спадкоємці взагалі відсутні.
Адже відповідно до положень ст. ст. 526 і 549 ЦК УРСР, що були чинними на час відкриття спадщини існувало два шляхи прийняття спадщини: фактичний вступ спадкоємця в управління чи володіння спадковим майном, здійснений у межах шестимісячного строку з дня відкриття спадщини, або подання заяви про прийняття спадщини до нотаріальної контори протягом цього ж строку.
Не вплинув на рішення суду і факт про те, що родинні відносини між спадкодавцем (батьком) та спадкоємцем (сином) були встановлені судовим рішенням тільки через 18 років з моменту відкриття спадщини, а також той факт, що спадкоємець тривалий час не сплачував земельний податок.
Ukrjurist.com.ua нагадує, що відповідно вимог чинного Цивільного Кодексу України (ст. 1268) спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого строку не заявив про відмову від спадщини.
Встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини є необхідним, якщо спадкові правовідносини виникли після набрання чинності Цивільного Кодексу України, тобто після 01.01.2004 р. У випадку, якщо спадщина відкрилась до 01.01.2004 р., суди повинні враховувати, що Цивільним Кодексом УРСР (ст. 549) було визначено перелік дій, які свідчать про фактичний вступ у володіння та управління спадковим майном, тобто про прийняття спадщини.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>