Прийняття спадщини без правовстановлюючих документів

прийняття_спадщини_без_правовстановлюючих_документів_pryjnjatja_spadshiny_bez_pravovstanovljychuh_documentivПрийняття спадщини без правовстановлюючих документів — сайт Ukrjurist.com.ua у даній статті висвітлює питання, як оформити спадщину без документів на право власності. Це питання досить часто виникає у клієнтів і є актуальним через низку причин, як-то: неналежне оформлення правовстановлюючих документів спадкодавцем за життя, втрата спадкодавцем документів, відмова інших спадкоємців надати документи для оформлення права власності у порядку спадкування.
Але ж проблема, як успадкувати майно без правовстановлюючих документів, існує, і незалежно від причин її виникнення, вона потребує вирішення. Сьогодні даємо покрокову інструкцію, як прийняти спадщину у разі відсутності або втрати правовстановлюючих документів.
Випадки відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно та/або відсутності державної реєстрації нерухомого майна спадкодавцем досить часто виникають у сільській місцевості, де право власності на нерухоме майно (житловий будинок з господарськими будівлями) підтверджується лише записом у погосподарській книзі сільської ради та тривалим фактом володіння.
Але не варто думати, що проблема відсутності документів на право власності на спадкове майно характерна лише для сільської місцевості. Нерідко ця проблема потребує вирішення і є актуальною і для міських мешканців, оскільки причини відсутності таких документів можуть бути досить різні, починаючи від втрати документів до неналежного оформлення правовстановлюючих документів.
Вирішення цієї проблеми, як вступити у спадок в Україні, якщо немає документів на успадковану квартиру чи житловий будинок, або іншу нерухомість, передбачає вчинення низки певних дій. Перш за все, потрібно визначитися з переліком необхідної документації для вступу у спадщину.

Докумети, які необхідні для вступу у спадщину

Щоб вступити у спадщину в Україні, нотаріусу необхідно надати наступні документи:
— свідоцтво про смерть спадкодавця;
— документи. що підтверджують родинні зв’язки з спадкодавцем або (зверніть увагу!) заповіт;
— паспорт потенціального спадкоємця та ідентифікаційний код;
— правовстановлюючі документи на спадкове майно;
— технічна документація на нерухомість;
— довідка про реєстрацію спадкодавця на день його смерті, а також особи, які були зареєстровані за цією ж адресою з спадкодавцем на день смерті останнього.
Тобто ми бачимо логіку у переліку вказаних документів: особа. яка претендує на отримання спадщини, повинна довести родинні стосунки зі спадкодавцем, а також, яким саме майном спадкодавець володів на день смерті. Таким чином, спадкоємець за допомогою правовстановлюючих документів доводить обсяг спадкого майна, яке він має намір отримати у спадок після померлого.
Якщо документи на право власності відсутні з будь-яких причин, виникає проблема у прийнятті спадщини. І у такому разі нотаріус видає постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії. Отримання цього документу є підставою для звернення до суду з відповідним позовом.
Тому що єдиний шлях вирішення проблеми відсутності правовстановлюючих документів на спадкове майно – звернутися до суду з позовною заявою про визнання права власноті у порядку спадкування (за законом або за заповітом).

Судовий порядок прийняття спадщини

Судовий порядок – це винятковий спосіб захисту цивільних прав, що застосовується, якщо існують перешкоди в оформленні спадкових прав у нотаріальному порядку, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати документа, який засвідчує право власності.
Перш за все, у судовому порядку необхідно довести той факт, що спадкодавець дійсно володів спірним майном, хоча і не зареєстрував право власності у встановленому законом порядку. Якими документами можна підтвердити цей факт? Це може бути рішення про виділення земельної ділянки під будівництво житлового будинку, копія технічного паспорту на будинок, витяг з погосподарської книги сільської ради щодо належності будинку, довідки сільських, селищних, міських рад щодо проживання спадкодавця за певною адресою.
Відповідачами за такими позовами будуть або спадкоємці, які вже прийняли спадщину, або за відсутності таких – місцеві органи влади.
Дана позовна заява подається до суду за місцем знаходження спадкого майна. Судовий збір сплачується виходячи з вартості майна, оскільки цей позов являється майновим. Згідно Закону України «Про судовий збір» судовий збір за позовами майнового характеру становить один відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. В 2021 році цей судовий збір становить не менше 908,00 гривень, та не більше 11 350,00 гривень.

На підставі якого документу після рішення суду реєструють спадкове майно?

Правовстановлюючим документом на нерухоме майно після винесення рішення суду буде судове рішення про визнання права власності на нерухоме майно. На підставі цього судового рішення проводиться реєстрація права власності на спадкове майно згідно п. 2 ст. 19 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень».
Отримавши рішення суду про визнання права власності, яке набрало чинності, ви повинні звернутися до державного реєстратора і зареєструвати право власності на нерухоме майно у встановленому законом порядку.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>