Як правильно оформити спадщину в Україні

yak_pravilno_oformiti_spadshhinu_v_ukrayini_yak_pravilno_oformyty_spadshhynu_v_ukrainiUkrjurist.com.ua розповідає про прийняття спадщини в Україні, як правильно оформити спадщину (за твердженням експертів, це одна з найскладніших юридичних процедур в нашій країні). Щоб правильно оформити спадщину, необхідно дотримуватися певного алгоритму, який складається з чотирьох послідовних етапів.

Перший етап. Протягом встановленого законодавцем строку, а саме — шести місяців з дня смерті громадянина, усі потенційні спадкоємці (родичі померлого або ті, хто вважає себе спадкоємцем з будь-яких інших підстав) повинні заявити про своє право на отримання спадкового майна.
Заявити про свої наміри отримати спадок необхідно шляхом подання заяви про прийняття спадщини. Для здійснення цієї дії слід звернутися до нотаріуса за останнім місцем проживання померлого і написати заяву про прийняття спадщини (або про відмову від прийняття спадщини, якщо спадкоємець прийняв таке рішення).
Якщо спадкоємець, з будь-яких причин, не може особисто подати заяву до нотаріальної контори за місцем проживання спадкодавця, то за таких обставин слід звернутися до будь-якого нотаріуса в місті (де проживає чи знаходиться спадкоємець) і оформити у цього нотаріуса заяву про прийняття спадщини. Після оформлення заяви її необхідно відправити засобами поштового зв’язку (оптимальний варіант — цінним листом з описом вкладення) в державну нотаріальну контору за місцем відкриття спадщини.
Статтею 1241 Цивільного Кодексу України встановлено коло осіб, які мають право на обов’язкову частку у спадщині, до цієї категорії спадкоємців відносяться малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки.
Звертаємо увагу на те, що згідно норм чинного законодавства спадкоємець не може прийняти спадщину частково – тобто не може прийняти у спадок лише частину спадщини, а від іншої частини спадщини відмовитись. Спадкоємець або приймає, або відмовляється від прийняття спадщини у повному обсязі.
Нотаріусу необхідно надати нижчевказані документи:
– Паспорт;
– ідентифікаційний код;
– Свідоцтво про смерть спадкодавця;
Заповіт (у разі його наявності);
– Якщо заповіту немає, необхідно надати документ, що підтверджує родинні стосунки спадкоємця зі спадкодавцем. Для дітей такими документами є свідоцтво про народження, для одного із подружжя – свідоцтво про укладення шлюбу, для далеких родичів – документи, що підтверджують ланцюжок споріднених зв’язків із спадкодавцем;
– Правовстановлюючі документи на майно, яке входить до складу спадщини.

Другий етап. Нотаріуси роблять запити в державні органи з приводу правовстановлюючих документів:
– Щодо права власності на земельну ділянку – в Державному земельному агентстві нададуть виписку з державного земельного кадастру;
– Щодо права власності на будинок / квартиру – в бюро технічної інвентаризації – про власника і про відсутність самовільного будівництва;
– Щодо автомобіля – в сервісний центр Міністерства внутрішніх справ, чи не знаходиться даний автомобіль в розшуку;
– Про вклади в банку – в банківські установи.

Третій етап. Нотаріус за заявою спадкоємця відкриває спадкову справу, дані про спадкову справу нотаріус заносить до єдиного реєстру. На цьому етапі потрібно чекати спливу шести місяців з дня смерті спадкодавця, коли всі спадкоємці зможуть реалізувати своє право і заявити про намір отримати спадок.

Четвертий етап. Після закінчення встановленого законом строку шести місяців з дня смерті спадкодавця спадкоємці повинні звернутися до нотаріуса і написати заяву про видачу свідоцтва про право на спадщину.
Після проходження всіх вищевказаних етапів, спадкоємець отримує свідоцтво про право на спадщину, яке підтверджує право власності спадкоємця на об’єкти спадкового майна.
Крім того, нагадуємо про витрати, які українцям доведеться сплатити в ході оформлення спадщини. О цих витрат входить оплата послуг нотаріуса та сплата податку на спадкове майно.
Слід пам’ятати, що нерухомість не обкладається податком, якщо її успадкували спадкоємці першої та другої черги, а саме: діти, чоловік (або жінка), батьки, брати (сестри) спадкодавця.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>