Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей

dodatkova_vidpustka_pratsivnikam_yaki-_mayut-_ditej_dodatkova_vidpustka_pracivnykam_yaki_majut_ditej

Додаткова відпустка працівникам, які мають дітей — Ukrjurist.com.ua розповідає про підстави і порядок надання додаткової відпустки працівникам, які мають дітей.

Відпустка працівникам, які мають дітей, належить до соціальних відпусток. Вона не є щорічною відпусткою у розумінні Закону про відпустки, хоча й надається щороку.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про відпустки» № 504/96-ВР жінці, яка працює і має двох або більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину, одинокій матері, батьку, який виховує дитину без матері (у тому числі, й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі), а також особі, яка взяла дитину під опіку, надається щороку додаткова оплачувана відпустка тривалістю 10 календарних днів без урахування святкових і неробочих днів (ст. 73 КЗпП). За наявності декількох підстав для надання цієї відпустки її загальна тривалість не може перевищувати 17 календарних днів.

При цьому  потрібно враховувати, що поділу на частини ця відпустка не підлягає, вона надається повною тривалістю (10 календарних днів). Оскільки додаткова відпустка, передбачена ст. 19 Закону № 504/96-ВР є соціальною і не належить до виду щорічних, то вона може надаватись у будь-який час протягом календарного року незалежно від відпрацьованого часу.

Ще раз нагадаємо основні моменти надання даного виду відпустки:

- відпустка, надається жінці, яка працює;

- відпустка надається за календарний рік, а не робочий;

- відпустка не підлягає поділу;

- відпустка може надаватися за двома підставами;

- відпустка беззастережно компенсується при звільненні;

- відпустка подовжується або переноситься, якщо на неї припадає період тимчасової непрацездатності;

-  відпустка належить не до щорічних, а до соціальних.

Перелік підстав для наданя додаткової відпустки працівникам, які мають дітей.:
жінка, яка має двох або більше дітей віком до 15 років;
жінка, яка має дитину-інваліда;
жінка, яка усиновила дитину; мати інваліда з дитинства підгрупи А І групи;
одинока мати;
батько, який виховує дитину без матері (у т. ч. й у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
батько, який виховує інваліда з дитинства підгрупи А І групи без матері (у т. ч. у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
особа, яка взяла дитину під опіку;
особа, яка взяла під опіку інваліда з дитинства підгрупи А І групи;
один з прийомних батьків.

Підтвердження статусу «одинока мати»

Із практичного досвіду можливо зробити висновок, що найбільше різночитань виникає щодо визначення терміну «одинока мати» і, відповідно, стосовно тих документів, якими підтверджується цей статус.
Міністерство соціальної політики в листі від 30.05.2014 р. №193/13/123-14 надало роз’яснення порядку надання соціальної додаткової відпустки одинокій матері.
Оскільки одинокою матір’ю є жінка, яка виховує дитину без батька, факт одержання аліментів для надання даного виду відпустки значення не має.
Право на додаткову відпустку мають такі одинокі матері:
— жінка, яка не перебуває в шлюбі й у свідоцтві про народження дитини якої відсутній запис про батька дитини, або запис про батька зроблено в установленому порядку за вказівкою матері;
— вдова;
— жінка, яка виховує дитину без батька (у тому числі й розлучена жінка, яка сама виховує дитину).

Якщо жінка дійсно є одинокою матір’ю, то вона надає довідку з органів реєстрації актів громадянського стану. Проблема виникає з наданням даного виду відпустки розлученій жінці, та як в багатьох випадках батько в дитини є і спілкується з нею та бере участь у вихованні дитини.
Чинне законодавство не містить конкретного переліку документів, які слід пред’явити розлученій жінці, яка виховує дитину без батька, для отримання додаткової соціальної відпустки.
Відтак для підтвердження права на зазначену відпустку в цьому випадку роботодавцю має бути пред’явлений будь-який офіційно складений, оформлений і засвідчений в установленому порядку документ, у якому з достатньою достовірністю підтверджується відсутність участі батька у вихованні дитини. Одним із таких документів, наприклад, може бути: рішення суду про позбавлення батьківських прав; ухвала суду чи постанова слідчого про розшук батька у справі за позовом про стягнення аліментів; акт, складений соціально-побутовою комісією, створеною первинною профспілковою організацією чи будь-якою іншою комісією, утвореною на підприємстві, в установі, організації, або акт дослідження комітетом самоорганізації населення, у якому зі слів сусідів (за наявності їх підписів в акті) підтверджується факт відсутності участі батька у вихованні дитини; довідка зі школи (садочка) про те, що батько не бере участі у вихованні дитини (не спілкується з учителями, не забирає дитину додому, не бере участі в батьківських зборах) тощо.
Тобто для отримання соціальної додаткової відпустки розлучена жінка, окрім заяви про надання цієї відпустки, копій свідоцтва про народження дитини та розірвання шлюбу, має надати роботодавцю один із зазначених вище чи будь-який інший документ, що підтверджує відсутність участі батька у вихованні дитини.
Разом із тим, на переконання Мінсоцполітики, оскільки соціальна додаткова відпустка надається раз протягом календарного року й за цей час може змінитися статус одинокої матері, роботодавець має право вимагати поновлення зазначених документів раз на рік.

У світлі гендерної політики, а також правового поля не забуваймо про те, що все, що стосується поняття «одинока мати», стосується і одинокого батька, опікуна, прийомного батька. Особливістю соціальної відпустки на дітей є те, що вона подовжується або ж переноситься у разі збігу з лікарняним.

Компенсація невикористаної відпустки «на дітей»

Стосовно компенсації невикористаної відпустки «на дітей» при звільненні — без варіантів. Тільки компенсація. Винятково компенсація. Навіть, якщо жінка звільняється 3 січня 2016 року, вона має право на компенсацію додаткової відпуски на дітей за 2016 календарний рік. Мало того, порушенням норми закону буде, якщо надасте відпустку за поточний рік жінці, яка в цьому ж році працювала і була звільнена з іншого підприємства. Саме те підприємство мусило виплатити їй компенсацію при звільненні. Отримати додаткову відпустку на дітей на вашому підприємстві ця жінка не має права. Поширена практика останнього часу — колишнє підприємство, де була працевлаштована жінка, видає їй довідку. Довідка проголошує, що пред’явителька сього документа відпустку за поточний рік не використала і компенсацією за нею також не отримувала. У даному випадку жінка має право в судовому порядку добитися компенсації додаткової відпустки у колишнього роботодавця, але теперішній роботодавець надати їй цю відпустку за поточний рік не має ніякого права.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>