Хто являється членом особистого селянського господарства

член_особистого_селянського_господарства_chlen_osobystogo_seljanskogo_gospodarstva

Член особистого селянського господарства – хто є членом такого господарства, яким чином створюється і припиняється особисте селянське господарство, ким і як ведеться облік особистих селянських господарств? Ці та інші питання хвилюють багатьох сільських жителів, оскільки в економічних умовах сьогодення питання членства у особистому селянському господарстві набуває актуальності у зв’язку із зростанням кількості людей, які втрачають роботу і стають безробітними. За роз’ясненнями люди звертаються і до сайту Ukrjurist.com.ua, тож сьогодні пропонуємо ознайомитися зі статтею на данну тему.
Людей бентежить питання, чи можуть вони розраховувати на отримання виплат по безробіттю у разі, якщо мають у приватній власності земельну ділянку. До того ж, центри зайнятості при зверненні за отриманням статусу безробітного вимагають надання довідки про те, чи є громадянин членом особистого селянського господарства. Такі довідки видають сільські, селищні, міські ради за місцем проживання (реєстрації) людини і, відповідно, за місцем розташування земельної ділянки. У зв’язку з вимогою про надання таких довідок у людей виникає багато питань щодо того, хто саме являється членом селянського особистого господарства, чи є якийсь встановлений порядок реєстрації членства у селянському особистому господарстві, чи достатньо самого факту прописки для того, щоб людина вважался членом особистого селянського господарства.

Порядок обліку ОСГ

По-перше, звернемося до самого поняття особистого селянського господарства згідно з нормами чинного законодавства. Відповідно до статті 1 Закону України “Про особисте селянське господарство” №742-ІV від 15 травня 2003 р. особисте селянське господарство — це господарська діяльність, яка проводиться без створення юридичної особи фізичною особою індивідуально або особами, які перебувають у сімейних чи родинних відносинах і спільно проживають, з метою задоволення особистих потреб шляхом виробництва, переробки і споживання сільськогосподарської продукції, реалізації її надлишків та надання послуг з використанням майна особистого селянського господарства, у тому числі й у сфері сільського зеленого туризму.
Таким чином, вбачається, що ОСГ (особисте селянське господарство) – це проведення господарської діяльності без створення юридичної особи. Тобто, це може бути як одна фізична особа, так і кілька фізичних осіб, що пов’язані сімейними або родинними відносинами, а також спільним проживанням. І, увага, мають земельну ділянку з цільовим призначенням – для ведення особистого селянського господарства.
Якогось певного порядку реєстрації ОСГ чинним законодавством не передбачено, відповідно, відсутній окремий порядок реєстрації членів особистого селянського господарства. Таким чином, якщо людина (або хтось із членів її сім’ї ) має у власності або користуванні земельну ділянку з цільовим призначенням — для ведення особистого селянського господарства – то вона вважається членом особистого селянського господарства.
Але потрібно враховувати наступні обставини. Хоча окремого порядку реєстрації ОСГ не передбачено, проте з метою встановлення кількості особистих селянських господарств та їхніх основних характеристик Держкомстат наказом від 26.10.2009 № 409 затвердив Порядок обліку особистих селянських господарств сільськими, селищними та міськими радами. Ради заповнюють форми первинної облікової документації, це є «Погосподарська книга» (форма №1), «Список домоволодінь, господарі яких не проживають постійно на території ради» (форма №4), «Список осіб, яким надані земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства» (форма №5).
Вищевказаним порядком встановлено, що у разі ведення ОСГ для його обліку у формах №1, №4 та №5 зазначаються прізвище, ім’я, по-батькові особи, якій була надана земельна ділянка з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, площа земельної ділянки, яка належить вказаній особі або перебуває у її користуванні в межах сільської, селищної, міської ради. Також вказуються назва і дата документа, що підтверджує право власності або право користування данною земельною ділянкою, а також прізвище, ім’я та по батькові всіх осіб, які разом ведуть особисте селянське господарство. Якщо ведення ОСГ припинено, то зазначається дата закінчення цієї діяльності.

Надання довідок до центру зайнятості

Тепер щодо центра зайнятості і витребування довідок про те, чи є громадянин членом особистого селянського господарства. Стосовно данного питання пояснюємо: стаття 8 Закону “Про особисте селянське господарство” встановлює, що члени особистих селянських господарств є особами, які забезпечують себе роботою самостійно і відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» №803-ХІІ від 1 березня1991 р. належать до зайнятого населення за умови, що робота в цьому господарстві для них є основною.
Тому громадянин, якщо звільняється з роботи або втратив роботу, для постановки на облік до Центру зайнятості і набуття статусу безробітного, зобов’язаний надати довідку органів місцевого самоврядування, про те, що він не є членом особистого селянського господарства, або вийшов з цього членства.
Тобто, людина, якщо зареєстрована за місцем розташування земельної ділянки, але не займається господарською діяльністю, має право вийти із членів особистого селянського господарства шляхом подання заяви про її виключення з членів ОСГ до відповідної ради. Відповідно до пункту 2.3 Порядку обліку особистих селянських господарств у рядку «Відмітка про припинення ведення особистого селянського господарства» проставляються дата та причина припинення ведення особистого селянського господарства відповідно до статті 11 Закону України «Про особисте селянське господарство». У цьому ж рядку для окремих осіб ставиться відмітка «вийшов/вийшла» про вихід із членів особистого селянського господарства.
Після виходу із членів особистого селянського господарства, оформленого відповідно до норма чинного законодавства, таким особам може бути видана довідка, що вони не являються членами особистого селянського господарства.
Також колишні члени особистих селянських господарств можуть реєструватися як шукаючі роботи та набувати статусу безробітніх за умови пред’явлення довідки сільської, селищної чи міської ради про припинення діяльності особистого селянського господарства. Нагадаємо підстави припинення ведення ОСГ, які визначені ст. 11 Закону “Про особисте селянське господарство”. До зазначених підстав належать наступні: рішення членів ОСГ про припинення його діяльності; якщо не залишилось жодного члена господарства або спадкоємця, який бажає продовжити його ведення; припинення прав на земельну ділянку згідно із Земельним кодексом України.
І важливо звернути увагу на слідуючу норму законодавства: члени особистого селянського господарства, які одночасно з веденням ОСГ працювали на умовах найму чи провадили вид діяльності, визначений ч. 3 ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення» не менш як 26 календарних тижнів, мають право на реєстрацію в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, та безробітні, і вони не повинні подавати довідку про вихід з ОСГ або про припинення його ведення, оскільки ведення ОСГ для них не є основною роботою.

Якщо відповідною радою неправомірно відмовлено у наданні довідки про те, що громадянин не являється членом особистого селянського господарства, необхідно оскаржити таку відмову у судовому порядку.

Хто являється членом особистого селянського господарства: 46 комментариев

 1. Подскажите,пожалуйста,если я с мужем в разводе,но проживаю с детьми в его доме,так как некуда идти,я вляюсь я членом ОСГ. Земли у него 0.4га.

 2. Я с ребенком приписалась до бабушки, и как оказалось она была власником осг, пошла в сельськую раду, говорю мне нужна справка на биржу, а они мне говорят вы вчера прописались и стали автоматически власником осг, справку не дадим! Я даже с бабушкой не проживаю. Что мне делать, подскажите.

  1. На самом деле, по действующему законодательству Вы являетесь членом ОСГ, но Вы имеете право из него выйти, подав заявление о выходе из членов ОСГ в соответствующий сельский совет. После этого Вам обязаны выдать справку о том, что Вы не являетесь членом ОСГ.

 3. підкажіть будь-ласка, мені потрібна довідка на біржу праці що я не є членом ОСГ, а в майбутньому можна буде повернути право на ОСГ? я являюсь спадкоємцем.

  1. Коли Ви приймете спадщину, у Вас з’явиться право власності на земельну ділянку з відповідним цільовим призначенням, тобто Ви будете членом ОСГ.

 4. Собственники земельного пая тоже являются членами ОСГ,или только собственники приусадебных участков.?Пай сдан в аренду.Дочке по наследству досталась одна третья пая,в центре занятости сказали,что она является членом ОСГ,

 5. Дія Закону «Про особисте селянське господарство» поширюється на фізичних осіб, яким у встановленому законом порядку передано у власність або оренду
  земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства. Таким чином, необхідно звернути увагу на цільове призначення земельного паю, який знаходиться у власності.

 6. Являюсь членом ОСГ,але останні 2 роки доглядала офіційно батька інваліда.Ішов стаж(брала довідку у пенсійному).Чи відношуся я до зайнятого населення?

 7. Стаття 4 Закону України «Про зайнятість населення»:

  До зайнятого населення також належать:
  непрацюючі працездатні особи, які фактично здійснюють догляд за дитиною-інвалідом, інвалідом I групи або за особою похилого віку, яка за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду або досягла 80-річного віку, та отримують допомогу, компенсацію та/або надбавку відповідно до законодавства;

  1. Тоді виникає закономірне питання — я доглядала за інвалідом 2 роки, а коли звернулася до ЦЗ, то з мене вимагають довідку, що я не член ОСГ. Але ж я , по суті, працювала більше 26 тижнів, як вимагається в законі, щоб не вважали особою, яка живе виключно з ОСГ. Роз’ясніть, будь ласка, бо не бачу в їхніх вимогах ніякої логіки. Дякую.

   1. Вікторія, звертайтесь за юридичною допомогою за Вашим місцем проживання — скоріше всього Вам прийдеться в судовому порядку оскаржувати дії ЦЗ.

 8. Скажіть,будь ласка,чи це правда,що в разі відмови від ОСГ,я не зможу вже ніколи записати на себе землю/квартиру і тп.?

 9. Скажіть будь-ласка чи я є членом ОСГ, якщо в нашій сімї земельна ділянка 0.36га для ведення осг, чи лише чоловік бо ділянка на ньому?

  1. Ви також являетесь членом ОСГ. Але можете з нього вийти шляхом подання відповідної заяви.

 10. У меня есть 15 сот. земли и являюсь членом ОСГ. Если я напишу заяву и выйду с ОСГ то что будет с этими 15 сот потом?

  1. Уточните, что значит — есть 15 сот. земли? Земля у Вас в частной собственности или в пользовании?

 11. коли власник земельної ділянки для ведення ОСГ здає цю ділянку в оренду, чиє він членом ОСГ

  1. Так, він є членом ОСГ, оскільки він залишається власником земельної ділянки і отримує дохід у вигляді орендної плати.

 12. Здравствуйте, скажите пожалуйста мне нужна справка о том что я не являюсь членом ОТГ для центру зайнятости но проблема в чем председатель нашего сельского совета уже год то на больничном то в отпуске паспортист говорит у нее нет печати и право подписи как получить эту справку уже нет сил столько порогов отходили , были в земельном кадастре там дали какую-то справку но центр зайнятости говорит не такая нужно только с совета как быть

  1. Попросите пусть в земельном отделе райгосадминистрации Вам выдадут справку соответствующего образца — такую, которая нужна для центра занятости.

 13. Підскажіть я проживаю в шлюбі зі своїм чоловіком на ньому числиться земельна ділянка для ведення ОСГ. як мені вийти з членів ОСГ?

  1. Подати заяву про виключення з членів ОСГ до відповідної сільської чи міської ради.

 14. Доброго дня,Подскажите как быть и что нужно делать когда у меня приватизовано 5 сотых земли фактически я являюсь членом ОСХ ,жена на бирже труда, прописан и проживает внук сирота я был на работе в Польше полгода/есть злицение на работу/ в Горсовете дали справку что я являюсь членом ОСХ и не ставят на биржу труда подскажите как быть.

  1. Стаття 8 Закону “Про особисте селянське господарство” встановлює, що члени особистих селянських господарств є особами, які забезпечують себе роботою самостійно і відповідно до Закону України «Про зайнятість населення» №803-ХІІ від 1 березня1991 р. належать до зайнятого населення.
   Згідно цієї норми законодавства Вас і не ставлять на облік як безробітнього. Якщо є підтверджуючі документи, що Ви працювали не менш як 26 календарних тижнів (тобто ведення ОСГ для Вас не є основною роботою), оскаржуйте відмову центру зайнятості у судовому порядку.

 15. заява про вихід з членів осг,Земельна ділянка на чоловікові, не має право власності,знаходиться в користуванні.Які зміни в обліку погосподарської книги

 16. Скажіть, бйдь-ласка, заяву про вихід з ОСГ написала, а довідки , що потрібна на біржу праці не дають, сказали, що потрібно чекати на рішення сесії, чи так це?

  1. Відповідно до статті 5 Закону України «Про особисте селянське господарство» для ве­дення ОСГ використовують земельні ділянки розміром не більше 2 гектарів, передані фізичним особам у власність або оренду в порядку, встановленому законом.

 17. Підкажіть будьласка мені потрібна довідка на біржу про землю,но я не маю землі,пай стоїть на чоловіковій бабусі но ми теж приписані де і вона проживає,чи відноситься земля і до мене чи ні?

 18. Скажіть, будь-ласка, я маю пай в розмірі 2,00га, але він зданий в оренду, чи є я членом осг чи ні? Дякую

  1. Ні, так як пай — це землі товарного с/г призначення, а ОСГ — землі для ведення особистого селянського господарства.

  1. Це залежить від того, на кого була оформлена земельна ділянка: якщо Ви є членом родини людини, якій була надана земельна ділянка для ведення особистого селянського господарства, то земельна ділянка залишається у користуванні цієї людини.

 19. Скажіть будь ласка,якщо я з села випишусь і припишусь у місті,мені потрібна буде ця сама довідка у центр зайнятості?

 20. Доброго дня! Підкажіть, будь ласка, якщо приписана в м Житомирі в квартирі щоб стати на облік в центр зайнятості потрібна довідка, що я не є членом введення с/г?

  1. Центри зайнятості при зверненні за отриманням статусу безробітного вимагають надання довідки про те, чи є громадянин членом особистого селянського господарства. Такі довідки видають сільські, селищні, міські ради за місцем проживання (реєстрації) людини.

 21. Доброго дня! Я хочу запитати чи являється особа членом ОСГ, якщо у її власності є пай, який вона обробляє сама?
  У Ваших відповідях находила таке: » пай — товарне виробництво, тому нге член» , а в іншій відповіді» якщо одноосібник то член ОСГ «. Тому мені не зрозуміло : член осг , чи не член осг власник паю, який сам його обробляє?
  Дякую!

  1. Все більше сільських мешканців починають самостійно обробляти свої “паї”.
   Питання щодо віднесення до категорії зайнятого населення відносно так званих “одноосібників” однозначно не вирішено. Правовий статус осіб, які самостійно обробляють землі товарного с/г призначення, а саме такий вірний термін “одноосібника”, чітко не прописано в жодному законі. Але згідно Закону України “Про особисте селянське господарство”, якщо особа приєднала до земель ОСГ землі товарного с/г призначення, тобто “пай”, то такі землі стають землями ОСГ.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>