Порядок користування земельною ділянкою

порядок_користування_земельною_ділянкою_poryadok_korystuvannya_zemelnoju_dilyankoju

Порядок користування земельною ділянкою — на теперішній час актуальною залишається проблема визначення порядку користування земельною ділянкою, що не є приватизованою та знаходиться у комунальній власності. Ukrjurist.com.ua цій проблемі сьогодні присвячує статтю на сайті. Така проблема найчастіше виникає між співвласниками житлового будинку. Через виникнення таких суперечок неможливою є приватизація земельної ділянки, оскільки сторони не погоджують межі земельної ділянки. Яким чином вирішується така проблема?

Право на земельну ділянку

Для вирішення спору сторони звертаються до суду з позовними вимогами про визначення порядку користування земельною ділянкою та вважають, що за винесеними судовими рішеннями вони отримують право користування земельною ділянкою, з усіма правами землекористувачів в розумінні, визначеному Земельним кодексом України.
Згідно нормам чинного законодавства, а саме: Земельного кодексу України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону.
Також слід зауважити, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування земельною ділянкою та право оренди земельної ділянки виникають з моменту здійснення державної реєстрації цих прав.
Статтею 126 Земельного кодексу України встановлено вичерпний перелік документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
Так, право власності на земельну ділянку може посвідчуватися наступними документами: державним актом, цивільно-правовою угодою щодо відчуження земельної ділянки, свідоцтвом про право на спадщину.
Право постійного користування земельною ділянкою згідно норм діючого законодавства посвідчується державним актом на право постійного користування земельною ділянкою.
Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, який зареєстрований відповідно до законодавства.
Таким чином, вбачається, що право користування земельною ділянкою може бути підтверджено виключно тільки наступними документами — державним актом про право постійного користування земельною ділянкою або договором оренди.
Також варто пам’ятати, що документи, підтверджуючі право користування земельною ділянкою, підлягають обов’язковій реєстрації у встановленому чинним законодавством порядку.

Визначення порядку користування земельною ділянкою

Що стосується визначення порядку користування земельною ділянкою, що знаходиться у комунальній власності, то будь- які форми визначення такого порядку (договір між користувачами суміжних земельних ділянок, рішення суду про визначення порядку користування землею), то вони не мають статусу правовстановлюючих документів на земельну ділянку.
Договори між сумісними користувачами та рішення суду про визначення порядку користування земельною ділянкою стосуються положень Земельного кодексу України (ст. 103) про добросусідство, тобто, визначають спосіб використання земельної ділянки відповідно до її цільового призначення, при якому землекористувачам сусідніх земельних ділянок завдається найменше незручностей. Зазначений порядок користування визначається з метою встановити безперешкодну можливість в обслуговуванні будинку та господарських будівель і споруд в умовах, які є найбільш сприятливі для співвласників житлових будинків.

За наявності зазначених документів про визначення порядку користування земельною ділянкою, це не дає користувачам землі право на самовільне зведення будівель, господарських споруд тощо на цих ділянках. Так як згідно вимогам ст. 375-376 ЦК України, обов’язковим є погодження на будування із власником земельної ділянки, при цьому слід зазначити, що не дають такого права навіть законному користувачу на забудову земельної ділянки без погодження із власником (а саме, з органами місцевого самоврядування).

На теперішній час згідно чинного законодавства, рішенням суду не може бути надано у користування відповідна земельна ділянка, в розумінні надання правового статусу користувача згідно з положеннями Земельного кодексу України, так як це являється виключною компетенцією органів місцевого самоврядування та/або органів державної влади, про що зазначено у ст. 116 ЗК України. Винесення такого судового рішення є втручанням в діяльність органів державної влади та місцевого самоврядування, що заборонено законом і про що чітко зазначено у Постановах пленумів Верховного суду України. Рішення про визначення порядку користування земельною ділянкою може бути прийняте лише в рамках добросусідства, а також в подальшому це рішення може бути використане для здійснення приватизації земельної ділянки.
Рішення органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування стосовно приватизації земельних ділянок приймається на підставі заяви зацікавленої особи й технічних матеріалів та документів, що підтверджують розмір земельної ділянки. У ситуації, коли суміжні землекористувачі не можуть дійти згоди щодо погодження меж земельних ділянок, таке судове рішення суду може бути фактичним документом для підтвердження розміру земельної ділянки. Оскільки без наявності такого рішення або згоди землекористувачів неможливо здійснити розроблення технічної документації для проведення приватизації земельної ділянки.
Так, технічна документація із землеустрою при проведенні приватизації включає в тому числі й кадастровий план земельної ділянки, в який входить кадастрова зйомка, в тому числі і погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами.

Отже, з вищевказаного можемо зробити висновок, що рішення суду або договір про визначення порядку користування земельною ділянкою, що належить до комунальної власності, не є правовстановлюючими документами, що підтверджують законне право користування нею, в правовому розумінні визначеному нормами Земельного кодексу України. Такі документи не підлягають державній реєстрації та стосуються тільки положень про добросусідство, які визначають спосіб використання земельної ділянки відповідно до її цільового призначення, при якому землекористувачам суміжних земельних ділянок завдається найменше незручностей, а також в подальшому таке рішення суду може бути використане для визначення меж земельної ділянки для її приватизації або отримання даної земельної ділянки в оренду.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>