Ринок землі в Україні 2021

ринок_землі_в_Україні_rinok_zemli_v_UkrayiniСайт Ukrjurist.com.ua продовжує цикл статей про земельну реформу та зміни у земельному законодавстві України у 2021 році – сьогодні ми зупинимося більш детально на ринку землі та умовах продажу земельних паїв.

Ринок землі запрацював: з 01 липня 2021 року набрав чинності Закон України №552-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення».

Хто і на яких умовах зможе купити землю, про це ми вже говорили у попередній статті на сайті «Земельна реформа в Україні 2021».

Нагадаємо про основну мету Закону України №552-IX, яка заключається в тому, щоб запустити обіг землі сільськогосподарського призначення в Україні.

Обіг землі сільськогосподарського призначення в Україні відбудеться через скасування заборони на відчуження земель сільськогосподарського призначення.  При цьому таке скасування буде відбуватися поетапно.

Законом передбачено такі строки запуску обігу права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення:

з 01 липня 2021р. до 01 січня 2024р. – між громадянами України, державою, територіальними громадами; 

з 01 січня 2024р. – за участі юридичних осіб, створених за законодавством України з певними обмеженнями; 

після схвалення рішення на референдумі – за участі іноземних юридичних осіб та громадян. 

Поговоримо про процедурні аспекти набуття права власності на землі сільскогосподарського призначення.

Процедура набуття права власності на землі сільскогосподасрького призначення

Якоїсь окремої процедури щодо відчуження земель сільськогосподарського призначення законодавцем не передбачено.  У Законі лише зазначено, що укладення цивільно-правових угод, що передбачають перехід права власності на земельні ділянки, здійснюється відповідно до Цивільного кодексу України. Але з урахуванням вимог Закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення».

Які ж це вимоги, передбачені законом? Можна виділити три основні нововведення в частині реалізації права на землю.

1. Покупець земельної ділянки повинен перевірятися на предмет можливості придбання ним землі в певних розмірах. Це пов’язано з тим фактом, що законом обмежено загальну площу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, які вправі набувати у власність одна особа. Наприклад, до 01 січня 2024 року дозволено відчуження земель сільськогосподарського призначення між громадянами України з розрахунку не більше 100 га одній особі. Після 01 січня 2024 року ця цифра становить 10 тис. га. Якщо за результатами перевірки буде виявлено невідповідність зазначеним у Законі вимогам, нотаріус має відмовити у посвідченні цивільно-правової угоди щодо набуття права власності на землю.

2. Розрахунки по сплаті ціни земельних ділянок сільськогосподарського призначення провадяться в безготівковій формі. Тобто через відкритий рахунок у банку. Також покупець земельної ділянки сільськогосподарського призначення має документально підтвердити джерела походження коштів для придбання земельної ділянки.

3. Ціна продажу в цивільно-правовій угоді – це справа домовленості між покупцем та продавцем. Законодавство України не встановлює межу ціни земельних ділянок сільськогосподарського призначення. Але зауважимо, що до 01 січня 2030 року ціна продажу земельних ділянок сільськогосподарського призначення не може бути меншою за їх нормативну грошову оцінку. Хто буде проводите таку оцінку? Оцінку буде проводити Держгеокадастр,  враховуючи при визначенні ціни аналіз  грунтів за різними параметрами.

Для кого ринок землі

Для кого відкривається ринок землі в Україні з 2021 року? Питання, яке хвилює багатьох. Нагадуємо, що згідно законодавства ринок землі сільськогосподарського призначення має низку обмежень щодо осіб, які можуть купувати землю сільськогосподарського призначення.

З 1 липня 2021 до 1 січня 2024 року купувати землі сільськогосподарського призначення можуть лише фізичні особи.

У 2024 році право купувати землі сільськогосподарського призначення отримають юридичні особи. Проте з дотриманням певних умов – юридичні особи мають бути створені за законодавством України, їх учасниками можуть бути лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади.

Іноземні громадяни не можуть купувати землю в Україні до моменту проведення загальнонаціонального референдуму. Але навіть за умови результатів референдуму про дозвіл іноземцям купувати землю в Україні,  іноземці не зможуть купувати землю у 50-кілометровій прикордонній зоні.

Що стосується обмеження щодо загальної площі землі сільськогосподарського призначення, яку вправі набувати у власність одна особа, то до 2024 року така площа становить 100 га, далі – 10 тис. га.

Звертаємо увагу на те, що переважне право на покупку землі сільськогосподарського призначення мають орендарі. Вони також можуть передати це право, але повинні письмово повідомити про це власника землі.

Під заставу землі сільськогосподарського призначення можна отримати позику в банківській установі.

Як продати або купити землю

Які документи потрібні, щоб укласти угоду про купівлю-продаж землі? Це питання найбільш часто звучить у коментарях відвідувачів на нашому сайті.

Відповідаємо на дану низку питань. Щоб укласти угоду про купівлю-продаж землі сільськогосподарського призначення, потрібно надати нотаріусу такі документи:

паспорти та ідентифікаційні коди продавця та покупця;

документи, що підтверджують право власності на земельну ділянку (витяг з реєстру права на нерухоме майно, державний акт на право власності на землю);

витяг з Державного земельного кадастру;

звіт про експертну грошову оцінку земельної ділянки.

Що стосується оподаткування, то якщо продавець землі володіє земельною ділянкою понад три роки,  її розміри не перевищують норми безоплатної передачі, а ця угода є першим за рік продажем нерухомого майна, то податок на доходи фізичної особи та 1,5 відсотка війського збору платити не треба.

В іншому випадку резиденту доведеться сплатити 5% податку на доходи фізичної особи та 1,5% війського збору від вартості земельної ділянки, яка відчужується за договором.

Якщо продавець землі не є резидентом, ставка податку на доходи фізичної особи становить 18%.

Відповідальність за порушення умов обігу землі

Законодавцем передбачено відповідні заходи до порушників умов обігу земель сільськогосподарського призначення. І ці заходи досить жорсткі, оскільки передбачають конфіскацію землі чи визнання угод недійсними.

Такі заходи будуть застосовуватись на підставі рішеннь суду, прийнятих за позовами Держгеокадастру.

 

 

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>