Самочинне будівництво 2015

самочинне_будівництво_2015_samochine_budivnitstvo_2015Ukrjurist.com.ua в данній статті консультує з питання, як узаконити самочинне будівництво.
В нашій країні проблема самочинного будівництва є дуже поширеною. Нерідко громадянин не оформляє перед початком будівництва усі необхідні документи. Не має значення, з яких причин він цього не робить, але це призводить до серйозної проблеми, оскільки особа не може отримати право власності на забудову. В результаті особа не може належним чином розпорядитися своїм майном — не може ні продати, ні подарувати, ні навіть заповісти у спадок таке майно.

Нагадаємо, які забудови вважаються самочинними згідно закону:

збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети;

у разі відсутності у власника документа, який дає право виконувати будівельні роботи;

у випадку, якщо проект є неналежно затвердженим;

з істотними порушеннями будівельних норм і правил.

Вищевказаний перелік закріплений законодавцем у ст. 376 Цивільного Кодексу України.

Як легалізувати самочинне будівництво?

На теперішній час є два способи узаконення самочинного будівництва – через суд у судовому порядку або через прийняття самочинного будівництва в експлуатацію Державною архітектурно-будівельною інспекцією України.
13 січня 2015р. Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» щодо прийняття в експлуатацію об’єктів будівництва, збудованих без дозволу на виконання будівельних робіт».
Вищевказаний закон дозволяє в період до 31 грудня 2015 року узаконити самочинно побудовані індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, господарські (присадибні) будівлі і споруди, збудовані у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року; збудовані до 12 березня 2011 року громадські будинки I і II категорій складності, будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності.
Зазначені об’єкти будівництва приймаються в експлуатацію у вказаний період без дозволу, лише за результатами проведенного технічного обстеження.
Варто також зазначити, що до власників ( або користувачів) земельних ділянок, які звернулися відповідно з документами про прийняття в експлуатацію збудованих без дозволу об’єктів будівництва, штрафні санкції за виконання будівельних робіт без отримання документів та за експлуатацію чи використання об’єктів будівництва, не прийнятих в експлуатацію, не застосовуються.
Процедура прийняття в експлуатацію вищевказаних об’єктів (збудованих у період з 5 серпня 1992 року до 12 березня 2011 року) закрпілена в Наказі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
За данною процедурою для узаконення самочинного будівництва (отримання права власності на самочинне будівництво) особі необхідно подати до територіального органу Держархбудінспекції наступні документи:

заяву про прийняття об’єкта в експлуатацію (вказати найменування та місцезнаходження об’єкта самочинного будівництва, а також загальну інформацію про заявника);

звіт про проведення технічного обстеження будівельних конструкцій та інженерних мереж об’єкта; технічне обстеження повинно бути проведене кваліфікованими особами, які мають відповідні повноваження. Але зверніть увагу, що такий звіт не потрібен для індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів. В цих випадках достатньо буде такого документу як технічний паспорт;

декларацію про готовність об’єкта до експлуатації (в 2-х примірниках). Дану декларацію замовник може самостійно оформити;

копії технічного паспорта та документу, що посвідчує право власності чи користування земельною ділянкою, на якій розміщено об’єкт (засвідчені відповідно чинного законодавства).

На протязі встановленого законом періоду — 10 робочих днів з дня подання заяви — здійснюється на безоплатній основі введення в експлуатацію об’єктів будівництва. Датою прийняття в експлуатацію об’єкта будівництва являється дата реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації.
Також на замовника відповідно до п. 3.12. Наказу покладається обов’язок протягом 7 календарних днів з дня прийняття в експлуатацію об’єкта будівництва подати копію декларації про готовність об’єкта до експлуатації місцевому органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування для подання цими органами інформації про прийнятий в експлуатацію об’єкт будівництва до органу державної статистики.
Ця так звана «будівельна амністія» — можливість безоплатно по спрощеній процедурі узаконити об’єкти самочинного будівництва – діє до кінця 2015 року. Тож скористайтеся наданою можливістю для належного оформлення самочинного будівництва.

Самочинне будівництво 2015: 2 комментария

  1. Доброго дня!
    А як узаконити дачний будинок, збудований до 1992 року? Документи на землю є. І до яких наслідків (податки, платежі тощо) це призведе? Дякую.

  2. Через прийняття самочинного будівництва в експлуатацію Державною архітектурно-будівельною інспекцією України, але якщо дачний будинок збудований до 1992р., то у його відношенні не буде діяти спрощений порядок прийняття в експлуатацію.
    Що стосується платежів, то про конкретні суми Ви можете дізнатися у відділі Державної архітектурно-будівельної інспекції України.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Можно использовать следующие HTML-теги и атрибуты: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>